Czym jest pompa ciepła?

To urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza wody lub gruntu) która przy udziale prądu zamieniana jest w energię która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania budynku, wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

podloga kaloryfer

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła „powietrze – powietrze” – parownik przy pomocy wentylatorów pobiera powietrze z zewnątrz. Następnie systemem miedzianych rurek w których znajduje się czynnik roboczy pod niskim ciśnieniem powietrze jest przekazywane. Odparowując pobiera ciepło z otoczenia. Sprężarka zasysa ogrzany gaz, zwiększa jego ciśnienie i podnosi temperaturę. Następnie sprężony gaz jest tłoczony do jednostki wewnętrznej układu pompy ciepła. Tam gaz ulega procesowi skroplenia oddając całe swoje zgromadzone ciepło z parownika i procesu sprężania. Skroplony czynnik wraca do jednostki zewnętrznej i ulega rozprężeniu w zaworze rozprężnym i w postaci gazowej rozpoczyna kolejny obieg.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie z kaloryfera

Czy pompa ciepła jest opłacalna w połączeniu z fotowoltaiką?

Takie połączenie jest bardzo racjonalne ze względów ekonomicznych oraz pozwala uniezależnić się od zmian cen energii w przyszłości.

Wszystko zależy od zużycia energii na cele grzewcze danego budynku. Inwestor musi podjąć decyzję czy jest w stanie ponosić koszty ogrzewania domu wynikające z jego zapotrzebowania na ciepło, pobierając prąd z sieci, czy woli je zminimalizować inwestując w instalację fotowoltaiczną.

Dla przykładu, koszt ogrzania budynku o powierzchni 120m2 i rocznym zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 50 kWh/m2 wyniesie ok. 3600 PLN rocznie, natomiast przy odpowiednio dobranym systemie ogrzewania jedynym kosztem będą opłaty w wysokości ok. 200 PLN rocznie.

Jak działa taki system

Pozyskanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej
Magazynowanie prądu w sieci elektroenergetycznej
Odbiór zdeponowanej energii na cele grzewcze i użytkowe

pompy ciepła są najefektywniejszym źródłem ciepła

Ogr

My

Porównaj systemy ogrzewania w twoim domu

Napisz do nas

Jeśli chcesz wycenić którąś z usług lub masz do nas pytanie — daj nam znać.

    Szybki kontakt:
    505 054 354 biuro@elgreg.pl