Żywotność i zdolność produkcyjna instalacji fotowoltaicznej na wysokim poziomie – to z reguły perspektywa 25-30 lat. Jeśli chodzi o zwrot poniesionych nakładów finansowych, to długość tego okresu zależy od kilku stałych oraz zmiennych czynników, mianowicie:
- Rynkowy koszt energii elektrycznej – ceny jednostkowe z tytułu zużycia prądu stale rosną i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się nadal utrzymywać. Dla właścicieli instalacji PV – trend rosnących cen energii konwencjonalnej – oznacza szybszy zwrot inwestycji w fotowoltaikę.
- Łączny koszt inwestycji w instalację – nie ulega wątpliwości, iż ogólny wydatek na instalację PV jest istotnym czynnikiem wpływającym na zwrot z inwestycji. W tym zakresie należy jednak zwracać uwagę na najlepszą relację ceny do jakości, za jaką kryje się m. in. wydajność i trwałość paneli słonecznych.
- Efektywność produkcyjna modułów fotowoltaicznych – zależna jest głównie od klasy zastosowanych paneli PV, optymalnego doboru pozostałych urządzeń i elementów instalacji, montażu oraz czystości modułów. Naturalnym zjawiskiem w przypadku fotowoltaiki jest sukcesywny spadek wydajności paneli, który szacowany jest na poziomie 0,6-0,8 proc. w skali roku. Wyższy standard technologiczny paneli – to zwykle gwarancja utrzymania najwyższych parametrów w zakresie wydajności produkcyjnej, mimo upływu kolejnych lat.
- Dofinansowanie i ulga podatkowa – wszelkie bezzwrotne dotacje czy subwencje (np. z programu „Mój Prąd”, „Czyste powietrze”), a także ulgi podatkowe – znacznie przyspieszają zwrotność inwestycji w fotowoltaikę, bowiem zmniejszają realnie koszty instalacji PV.
- Koszt kredytu, pożyczki lub leasingu – wysokość RRSO, na co wpływ ma m. in. oprocentowanie, marża i prowizje instytucji oferującej dany produkt finansowy.
Dla potrzeb przybliżenia średniego czasu zwrotu wydatków na instalację fotowoltaiczną dla standardowego domu jednorodzinnego, przyjmuje się następujące wartości:
- zwrot inwestycji w ciągu ok. 6-7 lat – przy braku zewnętrznego (do)finansowania,
- zwrot inwestycji w ciągu ok. 5-6 lat – z chwilą skorzystania z bezzwrotnej dotacji rządowej w ramach programu „Mój Prąd” lub „Czyste powietrze” oraz ulgi podatkowej.
Powyższe dane wyraźnie wskazują więc, że po zwrocie nakładów inwestycyjnych, użytkownik instalacji fotowoltaicznej ma szansę korzystać z niej nawet przez kolejnych 25 lat!