Fotowoltaika to wyjątkowe rozwiązanie, ponieważ wpływa pozytywnie nie tylko na stan portfela czy niezależność energetyczną, ale także na nasze środowisko naturalne. Szerokie spektrum zalet i oddziaływania – sprawia, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem.
Fotowoltaika jest przykładem nowoczesnego podejścia do życia, opartego na wykorzystywaniu dobrodziejstw rozwoju cywilizacyjnego i jednoczesnego poszanowania dla otaczającej nas przyrody.
Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z paneli (modułów) fotowoltaicznych, inwertera (falownika), konstrukcji mocującej do dachu lub gruntu oraz pomniejszych komponentów, jak np. przewody czy złącza. Jakość każdego z tych elementów bezpośrednio przekłada się na żywotność całego systemu, ale przede wszystkim wpływa na efektywność związaną z produkcją energii elektrycznej.
Moduły fotowoltaiczne składają się z łączonych szeregowo ogniw fotowoltaicznych, wykonanych z krystalicznego krzemu. Ogniwa fotowoltaiczne przechwytują energię słoneczną, którą zamieniają na prąd stały. Precyzyjniej rzecz ujmując – fotony padające na krzemową płytkę – przyczyniają się do wybicia i wprawienia w ruch elektronów, czyli zainicjowania przepływu prądu elektrycznego.
Wygenerowany w powyższy sposób prąd stały, przesyłany jest za pośrednictwem przewodów do inwertera, gdzie następuje przetworzenie go do postaci prądu przemiennego (230 V), który zasila tradycyjną instalację elektryczną.
W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, wyprodukowany prąd można wprowadzić do wewnętrznej sieci użytkowej i spożytkować na własne potrzeby (np. zasilanie urządzeń domowych), zmagazynować lub odsprzedać.
System PV najbardziej wydajny jest w momencie intensywnego nasłonecznienia, natomiast w okresie jesienno-zimowym jego wydajność słabnie. Dla właściciela mikroinstalacji prosumenckiej nie stanowi to problemu, ponieważ dzięki umowie z zakładem energetycznym, może wykorzystywać wówczas przekazane nadwyżki produkcyjne.
Wysoki standard poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej z pewnością jest bardzo ważny, ale równie istotną kwestią jest odpowiedni montaż. Staranne mocowanie konstrukcji i podłączenie instalacji z zachowaniem należytych wymogów – to gwarancja bezpieczeństwa, trwałości oraz maksymalnej wydajności produkcyjnej paneli fotowoltaicznych.
Na etapie tworzenia koncepcji, nasi doradcy zasugerują optymalne i najbardziej ekonomiczne rozwiązania w zakresie fotowoltaiki dla domu i firmy. Przedstawimy oferty w różnych wariantach i kalkulacjach, a w razie potrzeby – pomożemy też w zdobyciu środków finansowych na realizację całego zadania.
Niedoszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej spowoduje mniejszą efektywność finansową i dłuższy zwrot nakładów inwestycyjnych, ponieważ niedobory produkcyjne trzeba będzie uzupełniać z sieci energetycznej na warunkach komercyjnych. Z drugiej strony przewymiarowanie fotowoltaiki – skutkuje nadprodukcją i magazynowaniem u operatora sieci nadmiernej ilości energii, która nie zostanie w pełni wykorzystana. Zbyt duża moc instalacji PV to także większe koszty inwestycyjne.
Największe korzyści z fotowoltaiki osiąga się z chwilą rozszerzenia opcji wykorzystania darmowej energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny. Podążając za aktualnymi trendami rynkowymi, potrzebami naszych klientów oraz możliwościami maksymalnego wykorzystania prądu pochodzącego z instalacji PV, EL-GREG przygotowaliśmy kompleksową ofertę na inne instalacje.
Skorzystaj z naszej bazy wiedzy.
Moc instalacji fotowoltaicznej to pochodna zapotrzebowania na energię elektryczną. W zależności od przeznaczenia instalacji, zapotrzebowanie […]
Działamy już od wielu lat, udało nam się stworzyć ponad 150 instalacji.
Jeśli chcesz wycenić którąś z usług lub masz do nas pytanie — daj nam znać.