Moc instalacji fotowoltaicznej to pochodna zapotrzebowania na energię elektryczną. W zależności od przeznaczenia instalacji, zapotrzebowanie na energię najczęściej dotyczy potrzeb użytkowych domu lub obiektu.
Wartość mocy, jaką jest w stanie wytworzyć jeden moduł to nawet 500 W. Średnia moc dla zabezpieczenia potrzeb standardowego domku jednorodzinnego, wynosi ok. 5 kW, co obecnie przekłada się na ok. 25-30 m2 powierzchni dachu.
W ostatnim czasie, coraz powszechniejszą praktyką jest zwiększania możliwości produkcyjnych systemów PV w celu zasilania dodatkowych instalacji i technologii użytkowych. Każdy kW darmowej energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, który zużywany jest przez gospodarstwo domowe powoduje większą efektywność finansową i szybszy zwrot poniesionych nakładów.

Jeśli użytkownik korzysta z ogrzewania za pośrednictwem pompy ciepła, fotowoltaika z powodzeniem wytworzy prąd na jej działanie. Ponadto opłaca się rozważyć zwiększenie ilości paneli PV dla potrzeb montażu ładowarki samochodowej zasilającej baterie auta elektrycznego bądź innych tego typu pojazdów. Dodatkowa moc projektowanej fotowoltaiki pozwala też zasilić przydomowe systemy oświetlenia i różnego rodzaju instalacje ogrodowe (np. automatyczne nawadnianie).
Niedoszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej spowoduje mniejszą efektywność finansową i dłuższą zwrotność nakładów inwestycyjnych, ponieważ niedobory produkcyjne trzeba będzie uzupełniać z sieci energetycznej na warunkach komercyjnych. Z kolei przewymiarowanie fotowoltaiki – skutkuje nadprodukcją i magazynowaniem u operatora sieci nadmiernej ilości energii, która nie zostanie w pełni wykorzystana. Zbyt duża moc instalacji PV to także większe koszty inwestycyjne.